שידורי רדיו

  כדי להאזין לרדיו קול הגליל העליון לחצו על התמונה.

יום התִקְשורת - יום ד' 28.11.2012
בשנת ה-60 ל'עינות ירדן'


כחלק מהאירועים לציון שישים שנה לבית ספרנו אנחנו מקיימים ב'עינות ירדן' יום תקשורת.

משתתפים: חניכי 'עינות ירדן', בוגרי בית הספר העוסקים או עסקו בתקשורת, רדיו 

קול הגליל העליון שאולפנו נמצא ב'עינות ירדן', ושבו משדרים מבוגרים וחניכים.

מזמנים בוגרי 'עינות ירדן' לדורותיהם.


               תכנית יום התקשורת - מעודכן


9:30 - 10:00   סקירת התפתחות אמצעי התקשורת עד ימינו.


10:00 - 11:00 פאנל "התקשורת בעידן הסמארטפון" 

מנחה: שביט רובינסקי

משתתפים: אביהו שפירא, רובי המרשלג, איריס מזרחי, עידן אבני, מרון ברקת, 

               תמיר גל ואורי אנוליק.


סדנאות:   11:30 - 12:30


1.  תקשורת בפריפריה  - רובי המרשלג

2.  התקשורת והשלטון - כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול.

      - יוסי עוזרד

3.  אתיקה בתקשורת בעידן הפייסבוק - אדם שפירא

4.  מה דעתי? קולות הנוער בתקשורת הגלילית - גור שחר

5.  צילום עיתונות במלחמה - אביהו שפירא

7.  גליל עולה, הצלחת אינטרנט מקומית - ינאי שחם וגדעון ורדי

8.  'עינות ירדן' ורדיו כמקפצה ל...עיסוק בתקשורת - מרון ברקת


12:45 - 13:45  מליאת סיכום 

                        "עתיד התקשורת בעידן המטריקס" - יוסי עוזרד


מ 10:00 ועד 16:00, "רדיו קול הגליל העליון" ילווה את האירוע בשידור,

                             וכל שעה תישא אופי אחר בדומה לנושאי הסדנאות.

                             בשידורים שינהלו התלמידים המשדרים, יתארחו

                             מנחי הסדנאות, ותשודר מוזיקה.
פעילות ברדיו קול הגליל העליון ב'עינות ירדן'


חניכי 'עינות ירדן'

ב'רדיו קול הגליל העליון'

איריס מזרחי מלניקוב  24.10.2012

בזמן כתיבת שורות אלו אני יושבת באולפן הרדיו עם התלמידים שלי, הם משדרים ואני כותבת. הם פותחים דיון באולפן השידור על ההסלמה במצרים ועל תוצאות הבחירות שם. רק לפני כמה חודשים הם הקדישו תכנית שלמה שבה הם שלחו מכתבי תמיכה לנערים בגילם בכיכר תחריר שבקהיר, שנאבקו על הזכות שלהם לחיים אחרים שכוללים חופש ביטוי, חופש בחירה והחופש לחיות בכבוד בעולם יותר נאור ופתוח. עכשיו כשנגמרה התקווה לצעירים של תחריר והם לא עברו את אחוז החסימה בבחירות, החבר'ה הצעירים באולפן שלנו דנים בגורל המזרח התיכון. איזה כיף להקשיב להם, כמה מרענן לשמוע דעות אחרות שעדיין לא מושפעות מפרשני תקשורת מקצועיים.

מרגע שנכנסתי לעבוד עם התלמידים ברדיו החינוכי חזרה לחיי התקווה כי הדור הזה שמשדר עכשיו כאן מרדיו קול הגליל העליון, יודע להבדיל בין טוב ורע, הוא לא דור רדוד וחסר אכפתיות, ואי אפשר ללגלג עליהם ולשאול כמו פעם "זה נוער זה".  הם נפלאים, הם מודעים, והם סוללים לכולנו דרך לחברה טובה יותר עם ערבות הדדית, וכן כן אכפת להם יותר ממה שאנחנו חושבים מאיך אנחנו נראים מבחוץ ומבפנים. יש תלמידים שדרים שמדברים על אקטואליה, ויש את אלו שמדברים על תרבות ובידור, יש תלמידים שדרים שמשדרים תכניות מוזיקליות עם קו אישי מובהק וזה מעשיר את כולנו. ישנן תכניות ספורט ותכניות על נושאים בוערים בחברה שמובילה אותה קבוצת בנות פמיניסטיות הומניות, שהאזנה להן היא עונג צרוף.

התמזל מזלם של בני הנוער בסביבה שלנו שיש להם תחנת רדיו משלהם באזור. יש להם כלי לביטוי עצמי. הם בתקופה שבה הם מחפשים את הקול שלהם, והרדיו הוא המקום לחיפושים שכאלה, ואלה שרוצים בכך נכנסים לתחנה ומוצאים בה בית וחופש פעולה עם הרבה כבוד לנושאים שמעניינים אותם.

לצד תלמידי 'עינות ירדן' המשדרים, לוקחים חלק בפרויקט הרדיו החינוכי גם קבוצות תלמידים מהמרכז לקידום נוער, ויש תלמידים מבית ספר 'עמק החולה' ומ'הר וגיא'. התחנה חיה נושמת ותוססת עם ריבוי השדרים והתכניות, ואם פעם היו שעות שבהן שידרנו מוזיקה ברצף עכשיו השעות מלאות כמעט עד אפס מקום, וכולם משדרים ככלים שלובים משעות הבוקר ועד לרצועת הסטודנטים בלילה שמצעירים את התחנה ומצעידים אותה קדימה.

בימים קודרים אלו שבהם מנסים לסתום פיות, כאשר מחוקקים חוקים דרקוניים שמצרים את צעדינו בתקשורת הכתובה והמשודרת, תחנת הרדיו קול הגליל העליון היא כמו נווה מדבר לדור הבא, שנכנס לאולפן, פותח מיקרופון ופותח את הפה ואת הראש בלי שאף אחד יגביל או יעצור את זרם התודעה החופשית שלו. יש  פה מקום לכולם, יש פה  עם מי לדבר, יש מה לשמוע ויש חבר'ה צעירים שסוללים לעצמם דרך לחברה טובה יותר ולשינוי תודעה ברוח קיץ 2011. אני כמלווה ומדריכה גאה לקחת בכך חלק.


'רדיו קול הגליל העליון'

שנות ההקמה הראשונות

משה קסטוריאנו, הרדיוהוליק   7.11.2012

"כן, בהחלט, בוא נלך על זה ..." הייתה תשובתי היחידה והמיידית לשאלתו של עמוס נוראל אליי: "...האם תרצה להצטרף אליי לפרויקט הקמת "רדיו חינוכי קהילתי ראשון בגליל...?"  מאותו הרגע היו מחשבותיי נתונות רק לתשובה ההזויה שנתתי לעמוס בשליפה בלי לחשוב לרגע, שהרי רק לפני כשנה סיימתי בהצלחה את לימודי הטלוויזיה והקולנוע במכללת תל־חי, וכל אותה השנה עבדנו יחד עמוס ואני במרכז התקשורת תל־חי, תחת 'פיקודו' של "סאצ'י", מנהל המרכז.

למן אותו הרגע שבו נרתמנו שנינו למשימה הזו, לא הפסקנו לרגע גם עמוס וגם אני לאסוף נתונים ופרטים על ה'חיה' הזו שנקראת 'רדיו חינוכי'. לעמוס כבר היה ניסיון קודם ברדיו פיראטי בקריית־ שמונה, אך לי, מלבד זיכרונות מתוקים משעות האזנה ארוכות ל"גלי־צה"ל" ול"גל הקל" בשנות ה-60 וה-70, לשדר ברדיו היה כאילו להצטרף לפרויקט של 'נאסא' לצוות גילוי עולמות חדשים בחלל. לאט־לאט תוך שנה נאסף סביבנו צוות חברים וקולגות מכמה מקומות שחשבו שהגיע זמן להקים תחנת רדיו בגליל.

בעזרת אנשי קול־ישראל שליוו את הפרויקט הזה מאז ההקמה ועד היום, ובעזרת אנשי משרד התקשורת שנתנו את התמיכה הטכנית, הוקמה ה'תחנה הראשונה' במבנה הנוכחי בביה"ס "עינות ירדן" שבקיבוץ עמיר. גדי להב המנהל ואורי ישראלי נרתמו גם הם למשימה בהתלהבות לא פחותה מאתנו, נבחר מבנה מתאים ליד מקלט, עמוס ואני וגם עדה זילבר מביה"ס הר וגיא נשלחו לירושלים לראות רדיו אמיתי בעבודה, ואנוכי הקמתי את מגמת הרדיו הראשונה בגליל בביה"ס 'עינות ירדן' שהתכוון להעניק לחניכיו תעודת בגרות בתקשורת רדיופונית.

תחת הכותרת "רדיו חינוכי קהילתי של המועצה אזורית גליל עליון ובחסות קול ישראל' גויסה גם מחלקת הביטחון של המועצה, אשר פרשה את חסותה על הרדיו (במחשבה שהוא יהיה כלי נכון וחיוני בעתות חרום כדי לקשר בין כל יישובי  המועצה, וכך גם היה. (עד היום...).

במקביל להקמת המבנה שארכה כארבעה חודשים, אספתי דיסקים רבים שהיו אצלי בבית ואף אצל חברים שתרמו ל'מאמץ המלחמתי' ששרר בשנת ההקמה הראשונה. בשנת 1998 נחתם "חוזה ההקמה" בין ביה"ס 'עינות ירדן' ו'הר וגיא' לבין 'קול ישראל', המאשר לנו לשדר מתחנת רדיו חינוכית קהילתית בתדר 106fm בהספק של 250 וואט.

בשנה הראשונה שידרנו בין 08:00 ל- 12:00 תכניות אקטואליה אזורית שעמוס הגיש, ולאט־לאט נוספו שַדרים קהילתיים, ולאחר מכן הצטרפו גם תלמידי בתי־הספר 'הר וגיא' ו'עינות ירדן' בשידור שעתיים שבועיות. כל הפרויקט החל לתפוס תאוצה כשהשידורים התרחבו והתפרשו על כמעט כל שעות היום, תכניות חינוכיות קהילתיות בשילוב הרבה מוסיקה מיוחדת, על־פי קו שהוחלט עליו על־ידי התלמידים.

כך החל פרויקט של יזמה קטנה אצל עמוס נוראל המנוח, האבא של רדיו קול הגליל העליון, שגדל להיות הרדיו נושא הדגל של התחנות החינוכיות של קול ישראל.